2025.04.23
Kasmet šimtai Lietuvos moterų po motinystės atostogų grįžta į darbo rinką. Vienoms tai tampa didžiuliu iššūkiu, kitos šį perėjimą įveikia sklandžiai.
„Svarbiausia nepanikuoti ir suprasti, kad pirmosios dienos ar savaitės bus emociškai intensyvios. Tai visiškai normalu ir su laiku viskas stosis į savo vietas”, – dalijasi Agnė Jankauskė, Acme grupės komunikacijos vadovė ir idialogue mentorė.
Tuo metu dar dirbant Centric IT Solutions Lithuania, ji du kartus sėkmingai grįžo į darbą po motinystės atostogų, tad šiame interviu – atvira jos patirtis ir praktiniai patarimai, kaip sėkmingai suderinti karjerą ir motinystę, išvengti dažniausių klaidų bei susitvarkyti su emociniu krūviu.
Ilgą laiką praleidus namie, dažnai moteriai atrodo, kad ji viską pamiršo bei atsiliko nuo rinkos tendencijų. „Nė velnio, nes čia taip pat kaip išmokti važiuoti dviračiu. Sėdi ir važiuoji”, – būgštavimus nuramina Agnė.
„Svarbu kelti sau realius lūkesčius. Jei įtikinėsime save, kad per metus ar dvejus viską pamiršome, pačios sau uždarysime duris. Tačiau grįžimas į darbą – tiesiog dar vienas pokytis, prie kurio reikia priprasti.
Sukaupta patirtis niekur nedingsta, tik reikia vėl „įsivažiuoti”. Pora savaičių darbe po grįžimo ir vėl jautiesi pilna pasitikėjimo. Man asmeniškai grįžimas po motinystės atostogų atrodo žymiai lengvesnis nei pozicijos ar įmonės keitimas”, – dalijasi A. Jankauskė.
Grįžimas į darbo rinką iš esmės keičia moters tapatybę – iš buvimo „tik mama” pereiname į dirbančios mamos etapą, o tai gilus vidinis pokytis, reikalaujantis prisitaikymo.
„Nuolat jaučiamas vidinis konfliktas – darbe mintys krypsta į vaikus, namuose – į darbo reikalus. Ypač sunku, kai vaikai suserga. Tačiau išmokau nusibrėžti aiškias ribas – kai uždarau vienas duris, visiškai atsiveriu kitai gyvenimo sričiai.
O svarbiausia supratau, kad grįžus į darbą, su vaikais praleistas laikas tapo net kokybiškesnis nei būnant namuose visą dieną. Išmokau vertinti kiekvieną kartu praleistą akimirką.
Taip pat svarbu priminti sau, kad motinystė nėra solo projektas, – pabrėžia moteris, – Šalia yra vyras, su kuriuo dalijamės tėvystės pareigomis, seneliai, kurie gali suteikti neįkainojamą pagalbą, darželiai ir auklės.”
„Dauguma dirbančių mamų jaučia tai – kaltę. Manau, kad mums tas kaltės apraiškas įveikti gali padėti sąžiningumas sau, – pasakoja Agnė, – Kai atrodo, kad galėčiau būti geresnė mama, tiesiog klausiu savęs – ar padariau viską, ką galėjau? Jei atsakymas teigiamas, situacija iškart atrodo kitokia.”
Moteris prisimena, kaip naiviai įsivaizdavo savo grįžimą į darbą: „Galvojau, kad vienu metu ir dirbsiu, ir būsiu puiki mama, ir kasdien gaminsiu sveiką vakarienę, ir sportuosiu, ir žaisiu su vaikais, ir dar raidelių juos mokysiu. Žinoma, taip nebuvo.
Su laiku išmokau atleisti sau tuos įsivaizduojamus netobulumus. Po sunkios darbo dienos kartais valgome pusfabrikačius ar “išsineštinį” maistą, o laiką, skirtą gaminimui, geriau skiriame bendravimui.
Kitais vakarais, kai nebelieka energijos žaidimams, skaitau knygą ant sofos arba kalbuosi su vyru, o vaikai, pasirodo, puikiai užsiima patys. Svarbiausia palaikyti balansą ir skirti dėmesio ne tik vaikams, bet ir savo antrajai pusei ir, žinoma, sau”, – tvirtina A. Jankauskė.
Mentorė pripažįsta, kad jos grįžimas buvo sklandus ir dėka organizacijos, kurioje tuo metu dirbo (Centric IT Solutions Lithuania). Moteris tiki, kad nepalikti mamų „už borto” ir palaikyti ryšį turėtų būti kiekvienos įmonės atsakomybė.
„Mane motinystės atostogų metu kviesdavo į renginius, su kolegomis susitikdavome atsigerti kavos ir pasipasakoti naujienas, – pasakoja Agnė, – Kritišką vaidmenį atliko įmonės „People-first” požiūris – galimybė dirbti nuotoliniu būdu, tikras lankstumas ir supratimas, kad motinystė bei tėvystė yra vertybė.”
Ji pabrėžia, kad šeimos ir darbo derinimo galimybės svarbios visiems: „Ne aš viena esu dirbanti mama ir ne mano vieno vyras – dirbantis tėtis. Tėvai sudaro didžiulę darbo rinkos dalį, todėl įmonių lankstumas naudingas ne tik tėvams, bet ir pačioms organizacijoms, siekiančioms pritraukti talentus.
Keisdama darbą, taip pat atsižvelgiau į šį aspektą - džiaugiuosi šiandien dirbdama Acme grupėje, kur šeima taip pat laikoma vertybe.”
„Dažnai mamos sukuria idealų grįžimo į darbą scenarijų savo galvose. Planuojame, kad vaikas pradės eiti į darželį, gal savaitę pasirgs ir viskas – gyvenimas tekės sklandžiai kaip laikrodis”, – šypsosi Agnė, prisimindama savo patirtį.
„Realybė dažniausiai būna visai kitokia, – pasakoja A. Jankauskė, – Pirmojo grįžimo metu vietoj planuotos vienos ligos savaitės susidūriau su rimtesnėmis ligomis, antibiotikų kursais, o dar ir pati užsibrėžiau tikslą baigti tarptautinius kursus. Bandžiau žongliruoti viskuo vienu metu – būti tobula mama, darbuotoja ir dar studentė.”
Ji atvirai pripažįsta: „Dabar suprantu, kad nereikia bijoti pripažinti – visko aprėpti neįmanoma. Perfekcionizmas šioje situacijoje tampa mūsų priešu. Kad ir kokia stipri bebūtum, kartais reikia nuleisti kartelę ir priimti pagalbą iš šalies. Tai nėra silpnumo ženklas – tai protingas sprendimas.”
„Po antrųjų motinystės atostogų į darbo rinką grįžau jau geriau pasiruošusi. Perplanavome šeimos išlaidas ir pasisamdėme auklę, kuri padėtų vaikų ligų atvejais. Taip, tai kainuoja, bet psichologinė ramybė ir įprastos rutinos išlaikymas mūsų šeimai buvo to verti.
Kadangi vaikų seneliai dar jauni, aktyviai dirbantys ir vystantys savo karjeras, mums samdoma pagalba buvo vienintelis sprendimas”, – pripažįsta moteris.
„Kiekviena moteris motinystę išgyvena skirtingai. Vienoms tai tampa gyvenimo pilnatvės šaltiniu ir jos atranda save būdamos namie su vaikais. Kitoms motinystė yra viena iš gyvenimo sferų, šalia kurios norisi ir profesinio augimo.
Aš priklausau antrajai grupei, – atvirai pripažįsta komunikacijos vadovė, – Po kurio laiko pradėjau ilgėtis savo profesinio gyvenimo ritmo, kasdienių iššūkių, kolegų. Tai nebuvo lengvas sprendimas, kartais net suabejodavau, ar nesu pernelyg egoistiška.
Visgi laikas parodė, kad šis sprendimas buvo naudingas visai šeimai. Kai mama jaučiasi realizavusi save, jos džiaugsmas ir energija persiduoda visiems namiškiams. Dabar suprantu – nėra vieno teisingo būdo būti mama, svarbiausia išdrįsti rinktis tai, kas tinka būtent tau ir tavo šeimai”, – užbaigia pokalbį A. Jankauskė.
Su Agne gali pakalbėti asmeniškai, pakviesdama ją mentorystei idialogue platformoje. Grįžimas į darbo rinką po motinystės atostogų mentorei yra itin artima tema: „Noriu padėti moterims, kurios išgyvena šį pokytį, pasidalinti savo patirtimi ir padrąsinti.”
Neringa Sendriūtė