Eivina Staniulytė

2022.09.15

Amston | Kokie kandidato klausimai gali lemti jo sėkmę atrankose?

Darbo pokalbio metu svarbu ne tik papasakoti apie save, bet ir užduoti klausimus darbdaviams. Tai ne tik leidžia daugiau sužinoti apie kompaniją ir aiškiau įvertinti poziciją, bet ir suprasti, ar tinkamai pristatėte save, ar potencialiam darbdaviui neliko neaiškumų. Tokiu būdu klausimai gali reikšmingai padidinti jūsų šansus siekiant svajonių pozicijos. Bet kokius klausimus užduoti, kad atsakymai turėtų daugiausiai naudos?

 

1. Išsiaiškinkite viską apie dominančią poziciją

Siekdami konkrečios pozicijos nesikliaukite tik skelbime pateikta informacija ar įprastai tokioms pozicijoms būdingomis ypatybėmis. Klauskite, kokias atsakomybes ji apima šioje kompanijoje, kaip įsipina į bendrą organizacijos struktūrą, kokie tikslai jai keliami, kaip ir kada vyksta rezultatų vertinimai.

Realią situaciją įsivaizduoti lengviau padės, jei darbdavio paprašysite papasakoti, kaip atrodytų Jūsų tipinė darbo diena, kokie konkretūs darbai lauktų pirmuosius pusę darbo metų. Nebijokite pasidomėti ir galimais iššūkiais ar laukiančiais sunkumais, nes taip pamatysite visapusiškesnį pozicijos paveikslą.

 

2. Supraskite kompanijos viziją

Keisdami darbovietę dažniausiai tikimės joje dirbti ne vienerius metus. Todėl svarbu įvertinti ne tik dabartinius įmonės poreikius, bet ir platesnę viziją – planus, pagrindinius strateginius tikslus, numatomus pokyčius. Visa tai padės suprasti, ko ilgoje perspektyvoje gali tikėtis kompanija ir kokios perspektyvos laukia Jūsų.

Klauskite, ar įmonė ateityje žada plėstis, gal ruošiasi rinkai pristatyti naujus produktus ar teikti naujas paslaugas, galbūt atidaryti naujus padalinius lokalioje ar užsienio rinkoje.

Domėdamiesi kompanija stenkitės vengti techninių klausimų, į kuriuos atsakymus lengvai galite rasti įmonės svetainėje ar kituose šaltiniuose. Pavyzdžiui, kiek žmonių dirba įmonėje ar kiek laiko ši  veikia. Taip pat – apie įmonės teikiamas paslaugas, klientus ar parduodamus produktus. Teiraudamiesi šių aspektų  galite sudaryti įspūdį, jog nesiruošėte darbo pokalbiui arba įmonė jus nelabai domina.

 

3. Pažinkite būsimą komandą

Įmonėje dirbsite ne vakuume, o konkrečioje komandoje, todėl jau pokalbio metu prasminga stengtis kuo daugiau sužinoti ir apie ją.

Pasidomėkite komandos dydžiu ir jos narių atsakomybėmis, tiesioginiu vadovu. Pasiteiraukite, su kuo iš komandos narių tektų dirbti daugiausiai ir su kokiais kitais skyriais galite tikėtis bendrų projektų. Būsimus kolegas ir komandos nuotaikas padės suprasti klausimas apie didžiausius iššūkius, su kuriais ji susidūrė per praėjusius metus ar pusmetį, arba didžiausius jų įgyvendintus projektus.

Nepamirškite paklausti ir apie kultūrinę komandos pusę – kaip įprasta tarpusavyje bendrauti, kas nepriimtina ar pirmosiomis dienomis gali kristi į akis. Visa tai nereiškia, kad pradėję dirbti turėsite pasikeisti kaip asmenybė, bet padės objektyviau vertinti kasdienes situacijas ir greičiau įsilieti į kolektyvą.

 

4. Domėkitės kompanijos kultūra

Pažinkite ne tik komandos, bet ir visos kompanijos kultūrą. Ji ne ką mažiau nei finansiniai ar verslo aspektai lemia pasitenkinimą darbu ir motyvaciją.

Verta pasidomėti, kokiomis vertybėmis ir pamatiniais veiklos principais remiasi kompanija ar turi socialinės atsakomybės strategiją (angl. corporate social responsibility, CSR), o gal vadovaujasi Aplinkos apsaugos, socialinės atsakomybės ir gerosios valdysenos (angl. environmental, social and governance responsibility, ESG) praktikomis. Taip pat – kaip kultūra propaguojama kasdienybėje: ar įmonė turi tradicinius renginius, kurie vyksta kasmet, ar turi savanorystės veiklas, o gal skatina aktyvų gyvenimo būdą.

Darbo pokalbio metu nebijokite ir pačių susitikimo organizatorių paklausti, kas jiems asmeniškai įmonėje patinka labiausiai, o kokius aspektus galbūt norėtų pakeisti, kad darbovietė džiugintų dar labiau.

 

5. Išsiaiškinkite tolimesnius žingsnius

Jei iki šiol nebuvote informuotas, aktyviai pasidomėkite, kaip atrankos procesas atrodys po pokalbio. Klauskite, kada galite tikėtis atsakymo dėl patekimo į kitą etapą, ar per tą laiką dar galite padaryti ką nors naudingo.

Pasidomėkite, kokie etapai sėkmės atveju laukia toliau ir kaip šie išsidėsto laike, kada kompanija tikėtųsi, jog prisijungs naujas žmogus. Jei jums svarbu susipažinti su potencialias kolegomis ar vadovu, nebijokite paklausti, ar jie dalyvaus kuriame nors atrankos etape.

Tokie klausimai ne tik įneš aiškumo į atranką ir leis geriau planuoti savo laiką bei lūkesčius, bet kartu darbdaviui parodys Jūsų susidomėjimą, iniciatyvumą ir atsakingumą.

 

Domina darbo galimybės? Amston įdarbinimo partneriai dalinasi rinkos pasiūlymais čia.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

Eivina Staniulytė

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Sėkmės istorija
Mentorystės galia: kaip „Nord Security“ mentorystės programa ugdo ateities lyderius
Styvas Džobsas padėjo Markui Zuckerbergui ugdyti lyderystės įgūdžius ir inovacijų viziją, o Warrenas Buffettas – Billui Gatesui tobulinti strateginį mąstymą ir finansinius sprendimus. Abi šios mentorystės rodo, kaip svarbu turėti išmintingus patarėjus, kurie ne tik nukreipia tinkama linkme, bet ir padeda pasiekti didžiausią karjeros potencialą.
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Kai darbo skelbimų portalų nebepakanka
Dažnai susiduriame su situacijomis, kuomet darbdaviai neatsako į išsiųstą kandidato gyvenimo aprašymą (CV) ir palieka mus nežinioje. Dažnas kandidatas tuomet svarsto, ar vertėtų nuleisti rankas ir darbo ieškoti kitoje įmonėje, ar visgi belstis į norimų darbdavių duris yra ne tik leistina, bet ir sveikintina.
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Mokymai
Kaip carVertical suprato, kad jų organizacijai reikia mentorystės?
Versle, kaip ir automobilių lenktynėse – labai svarbus komandinis darbas, todėl augimo rekordus ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje mušanti „carVertical“ organizacija jau spėjo pritaikyti mentorystės programą savo įmonės viduje. Nors dažnai svarstoma, kada šis įrankis įmonėms gali atnešti daugiausia naudos, tai puikus pavyzdys, kad mentorystė pritaikoma tiek ir augančioms, tiek ir brandžioms organizacijoms. 
Skaityti toliau

Ar jau turi Mentorių?

Su jo pagalba kelią link sėkmės nueisi ne tik greičiau, bet ir produktyviau.
Skubėk rinktis!