idialogue

2024.08.27

Mentorės patarimai, jei norisi ugdytis apčiuopiamą kūrybiškumą

„O jei mūsų KPI‘sas būtų „aha!” momentai, kuriuos patiriame savo kasdienybėje? Ar galėtume pagal tai vertinti, kaip mums sekasi? Ar vis tik sėkmę matuosi tik skaičiais?” – klausia idialogue mentorė Greta Galminė.

 

Pasak Gretos, kūrybiškumas yra ne tik menininkams priklausanti privilegija – jis prieinamas visiems ir iš tiesų yra būtinas bet kuriam sėkmingam specialistui. Šiame straipsnyje mentorė siekia pasidalinti savo atrastais kūrybiškumo šaltiniais tam, kad „kūrybiškumo azartas“ būtų prieinamas ir tau.

 

Kūrybiškumas nėra mistinė mūza

 

Kūrybiškumas dažnai lyginamas su įkvėpimu: mes laukiam mistinės mūzos, kuri nutūpia ant peties ir tada mes sugalvojam progresyvią, originalią bei galvą nunešančią idėją. 

 

Tikriausiai, tame tiesos yra nemažai, bet, pasak mentorės, įkvėpimo laukimą mes galime pagreitinti ir tam yra įvairiausių būdų. 

 

„Tomas Ramanauskas, Kūrybiškumo mokyklos įkūrėjas, sako, kad „nušvitimas – tai gero prisikimšimo į save rezultatas“ ir aš negalėčiau su tuo labiau sutikti. 

 

Kuo daugiau sugeriame aplinkoje esančių kūrybiškų sprendimų filmuose, fotografijoje, muzikoje, socialinėje medijoje, madoje ar kuriamuose produktuose, tuo labiau užpildome save – tarsi kaupiame idėjų banką, kuris reikiamu momentu mums išmoka dividendus” – dalijasi G. Galminė.

 

Pirmas žingsnis, kurį rekomenduoja mentorė – alkis kitų kūrybai ir laikas, dedikuotas būtent šiai veiklai.

 

Bankas prikauptas, bet „aha“ momentai kaip neįvyksta, taip neįvyksta

 

Jei jauti, kad ankstesnieji patarimai per abstraktūs, mentorė kviečia susipažinti su tuo, ką sako kūrybiškumo teorija. Amerikiečių kilmės rašytojas Izaokas Asimovas sako, kad tam, jog sugalvotume idėją ar nestandartinį sprendimą, mums reikia:

 

  • atsipalaidavimo, lengvumo ir leidimo sau suprasti, kad kūryba ar idėjų paieška nėra laiko švaistymas;
  • jei dirbama grupėje, suprasti, kad visi dalyviai turi sutikti leistis į mažiau struktūruotą veiklą, kuri negarantuos rezultato – jis gali įvykti arba ne;
  • linksmumas, leidžiantis į kūrybingumą – kurk ir skatink atmosferą, kurioje kuo daugiau atsipalaidavimo, vietos „nesąmonėms“ ir juokui. Tai tikrai atpalaiduoja kūrybiškumo raumenis;
  • pamiršti ir atsikratyti jausmo, kad privalome kažką sukurti ir už tai esame atsakingi. Geros idėjos yra lyg šalutinis poveikis.

 

Norisi apčiuopiamo kūrybiškumo akceleratoriaus? 

 

„Taip pat rekomenduoju susipažinti su Dr. Ievos Martinaitytės darbais, kuri išanalizavo visą per paskutinius trisdešimt metų išleistą mokslinę literatūrą apie kūrybiškumą ir atliko septyniasdešimt interviu su skirtingais kūrėjais, kad atrinktų praktikas, kurios žadina inovatyvumą. Be to, ji visas savo žinias sudėjo į kortų kaladę „DIP“, kuri gali veikti kaip tavo tramplynas kasdieniam įkvėpimui. 

 

O jei norisi dar platesnio ir lengviau pasiekiamo įkvėpimo, telpančio telefono ekrane – kviečiu nerti į BEHANCE puslapį, kuris drąsiai prisistato kaip „the world‘s largest creative network for showcasing and discovering creative work“, – rekomendacijomis dalijasi mentorė G. Galminė.

 

Ieškokite kūrybiškų sprendimų lengvai

 

Pasak Gretos, su kūrybiškumu galioja taisyklė, kad kuo daugiau kuriate, tuo daugiau sukuriate. 

 

„Nežinau, ar yra terminas „kūrybiškumo azartas“, bet toks reiškinys tikrai yra. Kurkite ir mėgaukitės matydami standartines darbo užduotis kitaip. 

 

Leiskit sau rutinoje pastebėti arba sukurti netikėtumą. Ne tik efektyvinkite procesus, bet ir ieškokite jiems kūrybiškų sprendimų – tai didins įsitraukimą, kurs naujas praktikas ir gerins bendrą atmosferą. 

 

Pabandykit, tai neturi šalutinio poveikio” – sako mentorė.

 

P.S. jei apie kūrybiškumą ir kitas temas su Greta nori pasikalbėti plačiau, kviesk ją mentorystei idialogue platformoje čia.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

idialogue

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Augimui
idialogue mentorių atradimai: 10 knygų, kurios įkvėps pokyčiams 2025-aisiais
idialogue mentoriai, tie patys, kurie kasdien padeda augti ir tobulėti kitiems – nutarė pasidalinti savo knygų lobynu. Ir čia ne šiaip sau „perskaityk, nes taip reikia” sąrašas. Kiekviena knyga yra išbandyta, nugludinta ir garantuotai veikianti! Tad sėskis patogiau, pasiruošk užrašinę arba bent jau telefono užrašus ir keliaukime į knygų nuotykį!
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Sėkmės istorija
Net būnant 40–ties nevėlu keisti scenarijų: režisierės asistentės kelias į IT lyderę
Pradėjusi karjerą kino industrijoje kaip antroji režisieriaus asistentė, vėliau dirbusi šeimos versle, pardavimuose ir baldų pramonėje, sulaukusi beveik keturiasdešimties idialogue mentorė Laura Binish stovėjo prieš didžiulį iššūkį – ar išdrįs visiškai pakeisti savo karjeros kelią ir žengti į nežinomą IT pasaulį? 
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Nuo chaoso iki sistemos: kaip revoliucionuoti darbuotojų įvedimo procesą?
Pradžioje buvo chaosas. Turėjome žmonių, kurie buvo atsakingi už naujokų įvedimą, bet visa sistema egzistavo tik jų galvose. Kai ateidavo naujas darbuotojas, tekdavo improvizuoti kaip džiazo koncerte. Problemos buvo akivaizdžios – sergantys ar atostogaujantys darbuotojai, degantys darbai, informacijos perdavimo iškraipymai.
Skaityti toliau