2024.04.08

Klaidingi įsitikinimai, stabdantys žmones nuo tapimo mentoriais

Mentorystė neturėtų būti mitais ir klaidingais įsitikinimais apipintas procesas, mat tai dažną gali sulaikyti nuo „tapti mentoriu” mygtuko paspaudimo. 

 

Paradoksalu, kad mentee varžosi kreiptis į mentorius, kuomet šie geranoriškai siūlo savo laiką ir patirtį. O lygiai taip pat liūdina faktas, kad ne visi žino, jog į mentoriaus sąvoka įeina žymiai daugiau, nei dešimčių metų profesinė patirtis.

 

Kokie yra pagrindiniai mitai, gaubiantys iš tiesų paprastą, prieinamą ir daug vertės abiem pusėms atnešantį mentorystės procesą, mums atsakyti sutiko idialogue mentorė ir sertifikuota koučerė Vaida Garbauskė.

 

Ar tiesa, kad mentoriai turi būti vyresni ir labiau patyrę profesionalai?

 

Nors dažniausiai mentoriai yra vyresni ir labiau patyrę specialistai, visgi tai nėra būtina mentorystės santykių taisyklė. Mentorystėje, ne ką mažiau už ilgametę patirtį, reikalingi minkštieji įgūdžiai bei gebėjimas kurti tarpusavio ryšį.” – atkreipia V. Grabauskė.

 

idialogue mentorė tikina, kad pirmuosius metus naujoje rolėje kaupiantys specialistai neretai kur kas lengviau gali surasti ryšį su mentee, nes dar visai neseniai sprendė panašius karjeros iššūkius. 

 

Visgi tik tu pats nuspręsi, ar šiuo metu tau aktualiau sukaupta patirtis, ar ieškosi šviežiai” su panašiais iššūkiais susidūrusio mentoriaus. Veikiausiai tai, kokios patirties mentorių pasirinksi, priklausys ir nuo problemos, kurią atsineši į mentorystę.” – dalinasi karjeros pokyčių ekspertė bei mentorė.

 

Ar tiesa, kad mentorystė naudinga tik mentee?

 

Pasak mentorės Vaidos, mentorystė yra ne tik abipusiškai įpareigojantis, bet ir abipusiškai apdovanojantis procesas. 

 

Visų pirma, mentorius, užsiimdamas šia savanoriška veikla, sulaukia mentee dėkingumo. O taip pat mentee į susitikimą dažnai atsineša įdomius, paties mentoriaus dar netyrinėtus, nereflektuotus klausimus, kurie paskatins mentorių tobulėti kartu.

 

Kartais būdami savo srities specialistais įprantame dirbti tik taip ir ne kitaip”, galbūt apsiribojame tam tikromis žiniomis, o mentorystė neabejotinai skatina plėsti akiratį. 

 

Galiausiai, mentorystė taip pat plečia pažinčių ratą bei atlieka puikią savireklamos funkciją: pristatydamas save kaip mentorių, gali su didesne auditorija dalintis žinia apie savo ekspertiškumą, teikiamas paslaugas ar turimą verslą.– atkreipia dėmesį V. Garbauskė.

 

Ar tiesa, kad mentoriai turi visus atsakymus į mentee klausimus?

 

Anot mentorės, visiškai normalu, kad mentoriai į tam tikrus klausimus atsakymų neturi. Ir tai nebūtinai yra kliūtis kelyje į pagalbą mentee, taip pat nereiškia, kad esi neprofesionalus mentorius. 

 

Tai tiesiog rodo, kad nesi visažinis… Ir gal geriau jų venkime!– juokauja Vaida.

 

Pasak pašnekovės, kur kas svarbiau nuoširdumas bei pasakymas, kad klausimo nesupratai ar atsakymo nežinai. Tai ne tik padės neapsigauti, bet ir kurs kur kas nuoširdesnį ryšį su mentee. 

 

Vaida rekomenduoja pažvelgti į klausimą su smalsumu – atsakymo į klausimą galite ieškoti kartu su mentee susitikimo metu arba sugrįžti pas mentee kiek vėliau. 

 

Ar tiesa, kad mentoriai turi būti sėkmingi ir žinomi žmonės?

 

Sunku atsakyti kiekvienas sėkmę matuojame skirtingai, bet turbūt kiekvienam mentee mentorius bus autoritetas dėl savo sukauptos patirties.

 

Visgi žinomumas anaiptol nėra svarbi sąlyga mentorystei. Pavyzdžiui, nebūtinai tie, kurie yra sėkmingi, garsiai apie save kalba socialinėse medijose. Tiesa, norisi paminėti, kad mentorių, kuris dalinasi savo istorija ir yra aktyvus socialiniuose tinkluose, surasti (ar apie jį išgirsti) bus tikrai lengviau.” – pabrėžia mentorė.

 

Ar tiesa, kad mentorystė reikalauja solidžios laiko investicijos?

 

Natūralu, kad mentee šis procesas kainuos” daugiau laiko, nes po susitikimų lauks sutartų veiksmų ir planų įgyvendinimo metas. Tačiau kiek laiko skirti ir kaip dažnai pasimatyti su mentoriumi susitarimo reikalas. 

 

Svarbu susitikti esant poreikiui, abiem pusėms pasiruošus ir galint skirti visavertišką dėmesį vienas kitam. O kaip pasiruošti? Produktyviai šį laiką praleisti gali padėti rūpimų klausimų sąrašo sudarymas bei pokalbio struktūros apgalvojimas. Mentee turėtų atnešti susitikimo darbotvarkę, o ne to tikėtis iš mentoriaus. 

 

Įprastas susitikimų dažnis – apie kartą per mėnesį, dirbant kartu 3–6 mėnesius.” – atskleidžia mentorė Vaida.

 

Ar tiesa, kad mentoriai turi padėti mentee išspręsti problemas?

 

Tikimasi, kad mentoriai gebės atliepti tuos mentee poreikius, kurie yra jų kontrolėje. Pavyzdžiui, galima mentee padėti tobulinti CV struktūrą ar padėti pasiruošti darbo pokalbiui, o gal kartu nagrinėti mentee motyvacijos iššūkius ar naujo verslo kūrimo procesą. 

 

Visgi tą problemą, su kuria ateisi į susitikimą su mentoriumi (pavyzdžiui, nepavyksta susirasti darbo ar norima pakilti pareigose), galiausiai turėsi išspręsi pats ir tai bus tavo įdėto darbo rezultatas.” – primena V. Garbauskė.

 

Ar tiesa, kad mentorystė yra formalus bei struktūrizuotas procesas?

 

Mentorystės procesą galime susikurti tokį, kokį tik norime, ir tokį, koks yra natūralus abiem pusėm. Kviečiu skaityti mentorių aprašymus idialogue platformoje, kad galėtumei geriau pajausti, ar šis mentorius tau. 

 

Pirmasis susitikimas taip pat padeda abipusiai suprasti, ar norėtumėte tęsti pažintį. Svarbiausia, nepamiršti išsakyti savo lūkesčių kitai pusei  nesvarbu, ar būtumei mentorius, ar mentee.” – pataria pašnekovė.

 

Taigi laikas išbandyti mentorystę ir tapti mentoriu idialogue platformoje.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Sėkmės istorija
Cybersecurity - ne tik programuotojams: kaip patekti į perspektyviausią tech sritį be patirties
„Niekada nemaniau, kad mano karjeros kelias atves mane čia”, – šypsosi Tadas Cimakevičius, kibernetinio saugumo vadovas bei idialogue platformos mentorius. Tokių kaip Tadas Lietuvoje reikia vis daugiau – remiantis MITA technologijų sektoriaus prognoze, iki 2025 m. Lietuvoje trūks apie 3000 kibernetinio saugumo specialistų.
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Sėkmės istorija
Mentorystės galia: kaip „Nord Security“ mentorystės programa ugdo ateities lyderius
Styvas Džobsas padėjo Markui Zuckerbergui ugdyti lyderystės įgūdžius ir inovacijų viziją, o Warrenas Buffettas – Billui Gatesui tobulinti strateginį mąstymą ir finansinius sprendimus. Abi šios mentorystės rodo, kaip svarbu turėti išmintingus patarėjus, kurie ne tik nukreipia tinkama linkme, bet ir padeda pasiekti didžiausią karjeros potencialą.
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Kai darbo skelbimų portalų nebepakanka
Dažnai susiduriame su situacijomis, kuomet darbdaviai neatsako į išsiųstą kandidato gyvenimo aprašymą (CV) ir palieka mus nežinioje. Dažnas kandidatas tuomet svarsto, ar vertėtų nuleisti rankas ir darbo ieškoti kitoje įmonėje, ar visgi belstis į norimų darbdavių duris yra ne tik leistina, bet ir sveikintina.
Skaityti toliau