2023.08.02
„Susilaukusi sūnaus ėjau pas psichologę „susirankioti” savęs naujame amplua ir man labai pasisekė, kad mano psichologė buvo ir koučingo specialistė, ir dar dirbo karjeros konsultante.” – dalijasi idialogue Mentorė Simona Bareikė, dabar pati dirbanti karjeros konsultavimo srityje.
Anot Simonos, motinystė buvo jai pirmasis kartas, kai stabtelėjo – „Darbas man visada užėmė ir užima labai svarbią vietą gyvenime. Dar karjeros pradžioje priimtas sprendimas pasukti į IT atrankas man atvėrė duris į labai geras organizacijas, kuriose puikiai adaptuodavausi ir pilna galva pasinerdavau į organizacijos gyvenimą su ten dirbančiais technologijų pasaulio žmonėmis.”
Taigi Simona iki motinystės pradžios nelabai turėjo laiko ir erdvės sustoti ir galvoti kas toliau. Gimus sūneliui, darbą vis dar laikančiai dideliu pasitenkinimo šaltiniu, Simonai kilo daug klausimų.
„Vaiko priežiūros atostogos (nuoširdžiai šypsausi dėl žodžio atostogos) yra toks ypatingas etapas, kurio nenupasakosi, kol nepraeini pats.” – atvirauja mama, mentorė ir karjeros konsultantė.
Simona teigia, kad nors ir visų patirtys yra skirtingos, bet mamų dėmesio sukoncentravimas į vaikų auginimą stipriai sumažina pasitikėjimą savimi profesiniame lauke – mamos primiršta savo turimas profesines kompetencijas, pasiekimus ir įgyvendintus projektus.
„Grįžimas į darbą po motinystės atostogų yra visiškai kitoks nei įprastas darbo ar profesijos keitimas – į atostogas išėjome vienokios, o grįžtame stipriai kitokios. Pasikeičia nemažai kasdienių rutininių dalykų ir didžiausios gyvenimo atsakomybės – buvimas ne tik darbuotoju, bet ir mama tuo pačiu metu.”
Nors Simona juokiasi, jog tai skamba kaip šūkis, visgi pabrėžia, kad iš tikro labai svarbu yra prisiminti ir garsiai įvardinti sau ko jūs esate verta bei tinkamai save reprezentuoti.
Moksliniai tyrimai rodo, kad moterys, grįžusios po motinystės atostogų, yra lygiai tokios pat sėkmingos kaip vyrai ar vaikų neturinčios moterys ir pasižymi lygiai tokiu pačiu atsidavimu darbui.
Šiame etape Simona rekomenduoja nebijoti ieškoti išorės pagalbos, nesvarbu ar tai būtų psichologas, ar karjeros konsultantas.
„Labai tikiu, kad sunkiuose etapuose, kuriuose pradedame dvejoti savo esama karjeros ir gyvenimo situacija ir savimi, perspektyvos turėjimas padeda lengviau išbūti tuose etapuose, nes žinome, kur einame ir kodėl einame.” – dalijasi Simona.
Galbūt iki vaiko priežiūros atostogų buvote ta darbuotoja, kuri visada paskutinė užrakindavo ofiso duris ir dabar grįžti į tokią rutiną nenorite?
Anot Simonos, grįžimas po motinystės atostogų į darbą yra labai tinkamas laikas atnaujinti lūkesčius sau. Labai svarbu turėti atvirą pokalbį su savimi, nes žinodamos aiškius lūkesčius, galėsime sklandžiau apie juos komunikuoti kitiems.
Norint sėkmingai derinti naująsias šeimos roles ir turėti karjerą tokią, kuri realizuoja jus kaip asmenybę, reikia grįžti prie jau karjeros konsultavimo klasika tapusių klausimų: kokius įgūdžius grįždama labiausiai noriu įdarbinti? Ką noriu naujo išmokti? Kur man yra prasmė?
Šiame etape Simona taip pat ragina kreiptis į karjeros konsultantus ar netgi Mentorius, kurie savo nešališkais klausimais gali išvesti į naujų perspektyvų ir požiūrio kampų lauką.
„Dažnai iš savo klienčių girdžiu, kad darbo pokalbių metu yra pateikiamas klausimas – kaip planuojate derinti vaiko ligas ir darbą?” – dalijasi Simona.
Taigi nors turime vis daugiau nuostabių organizacijų, kurios kviečia nebijoti šiuos klausimus spręsti kartu, svarbu iš anksto apsvarstyti kokios jums pagalbos reikės ir kas ją galėtų suteikti, kuomet, pavyzdžiui, vaikutis sirgs.
Anot Simonos, artėjant grįžimo į darbą datai, verta prieš tai susitikti su savo vadovu ar HR komanda ir pasikalbėti apie grįžimą, reikiamą pasiruošimo planą bei informacijos atsinaujinimą – taip ir motyvaciją parodome, ir pačios labiau pasiruošiame.
Nauja rutina ir bandomosios dienos – labai praktinis momentas. Mentorė rekomenduoja prieš grįžimą į darbą leisti sau „įsivažiuoti” į naują motinišką rutiną, įsivertinant kiek kam reikės laiko, kad dieną darbe būtų galima pradėti be papildomos įtampos.
„Verta apsvarstyti ir pasidaryti grįžimo į darbo rinką planą, kad kuo mažiau minčių užtų galvoje ir būtų galima nuosekliai ruoštis grįžimui.” – teigia Simona.
Lengviausia šį procesą pereiti kartu su karjeros konsultantu arba Mentoriumi, kuris padeda rasti atsakymus į klausimus kur aš esu dabar, kur noriu būti, kas turi būti padaryta, kaip man tai įgyvendinti bei kokios pagalbos ir kiek laiko reikės.
Svarbiausia Simona kviečia į atsitraukimą nuo darbo dėl motinystės atostogų žiūrėti kaip į galimybę įsivertinti naujus karjeros pasirinkimus.
Neringa Sendriūtė