2025.04.07
Vis daugiau kompanijų atrankos procese naudoja dirbtinį intelektą. Dažniausiai technologija pasitelkiama gavus didelį kiekį kandidatūrų ir naudojama gyvenimo aprašymams rūšiuoti. Vis tik kai kurios kompanijos net ir pirmuosius pokalbius perduoda robotams.
Lietuvoje tokios praktikos dar gana retos, bet jau pasitaiko, tad dalinamės mūsų partnerių Amston 5 patarimais kandidatams, kaip tokiame pokalbyje dėl darbo nepakliūti į technologijų pinkles.
Kompanijos Resumebuilder.com 2024 m. tyrimo duomenimis, šiais metais 7 iš 10 kompanijų CV rūšiavimui (angl. screening) naudos DI sprendimus. Dėl to kritiškai svarbūs tampa gyvenimo aprašymuose nurodyti raktažodžiai.
Pavyzdžiui, jei kandidatuojama į vyr. buhalterio (-ės) poziciją tarptautinėje įmonėje, kur reikalavimai yra darbo patirtis su tarptautiniais apskaitos standartais (IFRS), Navision programa ir komandos valdymu, bent vienos iš šių kompetencijų nenurodžius gyvenimo aprašyme, jis gali būti atmestas, nepaisant kandidato kompetencijų.
Todėl siųsdami CV, būtinai jį pritaikykite konkrečiai pozicijai ir naudokite specifinius raktažodžius. Geras šaltinis raktažodžių idėjoms yra darbo skelbimas – pasitelkite jame esančias formuluotes.
Jas rasti taip pat gali padėti dirbtinis intelektas. Galite jam suformuoti tokią užduotį: „Pasiūlyk visus įmanomus raktažodžius minkštiesiems ir kietiesiems įgūdžiams pozicijai X“.
DI naudojimas pirminiuose etapuose vis dar yra reta praktika, kartais net vertinama prieštaringai. Tad ją pasitelkusios kompanijos dažnai pasižymi dideliu polinkiu į technologijų naudojimą ir procesų automatizaciją.
Tad ir savo gyvenimo aprašyme akcentuokite ne tas kompetencijas, kurios gali būti pakeičiamos technologijų ar dirbtinio intelekto sprendimais, o minkštuosius įgūdžius, tokius kaip komunikabilumas, krizinių situacijų sprendimas, konsultavimas ar panašios.
Pavyzdžiui, jei dirbate teisės srityje, verčiau akcentuokite gebėjimą megzti santykį su klientu, teikti teisines konsultacijas, stiprius derybinius įgūdžius, o ne teisinių duomenų tyrimus, dokumentų parengimą ar analizę.
2023 m. kompanijos „Gartner“ atliktas tyrimas parodė, jog 69 proc. apklaustų HR specialistų naudoja programinę įrangą identifikuoti, ar kandidato atsiųstas turinys yra sukurtas DI.
Beveik pusė verslų minėto tyrimo metu nurodė, kad DI sukurtiems gyvenimo aprašymams taiko atskirą atrankos procesą, o 1 iš 10 kompanijų tokių kandidatūrų net nevertina.
Tai nereiškia, kad dirbtinio intelekto pasitelkti negalite, bet turite būti tikri, kad esate atsakingi už kiekvieną žodį savo gyvenimo aprašyme. Būtent todėl su DI kurtiems gyvenimo aprašymams taikomas atskiras procesas – atrankos specialistai nori būti tikri, kad suprantate visus CV paminėtus aspektus.
Turint tai omenyje, bene prasmingiausia pradžioje CV sukurti pačiam, o dirbtinio intelekto prašyti tik patikslinti formuluotes ar rasti tikslesnius raktažodžius, o galutinio rezultato atitikimą realybei dar kartą atsakingai ir sąžiningai įsivertinti.
Nors Lietuvoje ši praktika kol kas sutinkama retai, pasaulyje vis daugėja įmonių, kurios DI pasitelkia ne tik CV rūšiavimui (angl. screening), bet ir pirminiams interviu su kandidatais vykdyti.
Tokių pokalbių metu DI asistentas užduoda bendrinius klausimus, o pagal atsakymus į juos sprendžia, kieno kandidatūras toliau perduoti įmonės talentų pritraukimo komandai.
Tie klausimai dažniausiai nėra sudėtingi ar niekur negirdėti, tad jiems galite pasiruošti iš anksto:
Svarbu atsiminti, kad laikas atsakymams neretai būna ribotas – iki 2–3 minučių, o ir DI trumpesnius atsakymus vertina palankiau, nes tai rodo kandidato gebėjimą sistemizuoti ir glaustai pateikti informaciją Tad dažniausiai sutinkamų klausimų atsakymus prasminga parepetuoti iš anksto, naudojant laikmatį. Taip laiko apribojimai interviu metu neišmuš iš vėžių.
Be to, svarbu priprasti kalbėti prieš ekraną ir kamerą – tai kai kuriems ir šiaip nelengva, tačiau situaciją dar labiau apsunkina ir tai, kad atgal negausite jokios reakcijos, patikslinamųjų klausimų ar pritariančio linksėjimo galva.
Taip pat nepamirškite, kad pokalbiai greičiausiai bus filmuojami, o susitikimus peržvelgs ir atsakingi HR specialistai. Tad kaip ir pokalbyje su gyvu žmogumi, nepamirškite kūno kalbos, veido reakcijų – į jas taip pat bus kreipiamas dėmesys, nes leis įvertinti minkštąsiais kompetencijas.
Beje, jau yra ir tokių DI modelių, kurie šiuos aspektus vertina ir patys, o po pokalbio pateikia grįžtamąjį ryšį ir rekomendacijas. Juos galite išbandyti ir ruošdamiesi pokalbiui. Štai keletas jų pavadinimų: Interview Prep AI, Interview AI, Huru arba Interview Warmup.
Būtų puiku, jei žmones atrinkti galėtų vien robotas… Bet vien technologija pasikliauti nepavyks – tinkamus žmones kompanijos kviečia į antrą pokalbį ir kandidatūrą dar kartą įvertina patys.
Kai kurios kompanijos taip pat skiria namų užduotis ar kviečia dieną praleisti biure, norėdami susipažinti gyvai.
Šiems etapams standartizuotas taisykles pamirškite – čia svarbu ne atitikti roboto standartus, bet bent šiek tiek pažinti būsimus kolegas, įvertinti darbo aplinką, pasimatuoti pozicijos kasdienybę.
Šiame etape renkasi ne tik darbdavys, bet ir kandidatai, tad daug svarbesni tampa ne teisingi atsakymai, bet emociniai potyriai.
Straipsnį parengė Birutė Sirgedaitė, idialogue partnerių „Amston“ augimo partnerė.
Birutė Sirgedaitė