Neringa Sendriūtė

2024.12.17

Cybersecurity - ne tik programuotojams: kaip patekti į perspektyviausią tech sritį be patirties

„Niekada nemaniau, kad mano karjeros kelias atves mane čia”, – šypsosi Tadas Cimakevičius, kibernetinio saugumo vadovas bei idialogue platformos mentorius. Tokių kaip Tadas Lietuvoje reikia vis daugiau – remiantis MITA technologijų sektoriaus prognoze, iki 2025 m. Lietuvoje trūks apie 3000 kibernetinio saugumo specialistų.

 

„Prieš keturiolika metų buvau finansų specialistas, patekęs ten, nes tiesiog plaukiau pasroviui. Šiandien aš kuriu organizacijų kibernetinio saugumo (angl. cybersecurity) strategijas ir padedu kitiems atrasti kelią į tech pasaulį.”

 

Šio mentoriaus istorija paneigia visus stereotipus apie IT saugumą ir įrodo, kad į šią perspektyvią sritį kelias atviras net ir tiems, kurie neturi tradicinio IT išsilavinimo. Tado atvejis – puikus įrodymas, kad svarbiausia yra ne diplomas ar ankstesnė patirtis, o noras mokytis ir drąsa pradėti iš naujo.

 

Karjeros keitimas: nuo finansų iki kibernetinio saugumo

 

„Kaip ir daugelis jaunų žmonių, tiksliai nežinojau, ką noriu veikti”, – prisipažįsta Tadas. „Studijavau verslo informacijos vadybą – tai buvo toks kratinys visko po truputį. Baigiau universitetą, nes to tikėjosi tėvai, bet aiškaus karjeros tikslo neturėjau.”

 

Likimas pokštavo savotiškai – dėl gerų kalbinių įgūdžių Tadas gavo pasiūlymą dirbti finansų sektoriuje, kur buvo apmokytas norvegų kalbos. „Tai buvo tarsi auksinė galimybė – stabilumas, geras atlyginimas, geras sektorius. Bet greitai supratau, kad padariau klaidą”, – atvirai pasakoja Tadas

 

„Mano tikroji aistra visada buvo kompiuteriai – mėgau juos knibinėti bei tyrinėti. Artėjant trisdešimčiai supratau, kad reikia kažką keisti, kol dar ne vėlu.”

 

Kaip tapti IT specialistu pradedant nuo nulio?

 

Tadas priėmė sprendimą, kuris daugeliui atrodytų per drąsus – viską pradėti nuo nulio. „Vienintelis kelias buvo pradėti nuo paties „dugno” – skambučių centro. Negaliu meluoti – labai nemėgau to darbo. Bet supratau, kad tai būtinas žingsnis, norint patekti į industriją”, – pasakoja mentorius.

 

Per kelerius metus Tadas pakeitė penkias skirtingas roles IT įmonėje. „Kiekviena rolė buvo tarsi laiptelis aukštyn. Mokiausi visko – nuo elementarios techninės pagalbos iki sistemų administravimo. Kai atsirado galimybė pereiti į saugumo sritį, net nedvejojau – tai buvo ta sritis, kuri mane tikrai „užkabino”.”

 

Cybersecurity karjeros galimybės: kokių specialistų reikia rinkoje?

 

„Didžiausia klaida, kurią daro žmonės – manyti, kad kibernetinis saugumas yra tik apie programavimą ir hakerių atakas”, – aiškina Tadas. „Realybėje tai yra milžiniška sritis su daugybe skirtingų specializacijų.”

 

Tadas išskiria pagrindines roles šiuolaikinėje saugumo komandoje:

 

„Turime saugumo vadybininkus ir strategus – jie kuria bendrą organizacijos saugumo viziją. Projektų koordinatoriai rūpinasi, kad visa ši sudėtinga sistema veiktų sklandžiai, o atitikties specialistai užtikrina, kad viskas atitiktų įstatymus ir reguliacijas – ypač svarbu fintech sektoriuje. 

 

Tuomet jau turime techninius specialistus, kurie diegia saugumo sprendimus, ir etinius įsilaužėlius, kurie testuoja sistemas ir ieško pažeidžiamumų.”

 

IT saugumo specialisto kasdienybė: realus žvilgsnis į profesiją

 

„Filmuose dažnai matome dramatiškus vaizdus – saugumo specialistai skubiai spaudžia mygtukus atakos metu, kai ekranuose blyksi raudoni šauktukai”, – juokiasi Tadas. „Realybėje viskas truputį kitaip, nors didesnėse organizacijose tikrai yra saugumo operacijų centrai, kur komandos stebi sistemas 24/7.”

 

„Aš pats save vadinu „generalistu” – žmogumi, kuris išmano viską vidutiniškai, bet būtent todėl gali sukurti bendrą saugumo strategiją organizacijai. Mano diena gali prasidėti nuo duomenų analizės excel’yje, po pietų galiu vesti strateginį susitikimą su vadovybe, o vakare spręsti netikėtai iškilusį saugumo incidentą. Tai ir yra šio darbo žavesys – nėra didelės monotonijos.”

 

Cybersecurity karjeros pradžia: praktiniai žingsniai ir sertifikatai

 

„Dažnai girdžiu klausimą – kaip pradėti karjerą kibernetiniame saugume neturint IT išsilavinimo?”, – dalijasi Tadas. Jo atsakymas paprastas, bet reikalauja ryžto ir pastangų.

 

„Pirmas žingsnis – baziniai sertifikatai. Comptia A+, Comptia Security+, Comptia Network+ yra puiki pradžia. Certified Ethical Hacker (CEH) sertifikatas taip pat labai vertinamas. Šie sertifikatai nėra labai gilūs, bet jie suteikia platų supratimą apie IT ir saugumą.”

 

Tadas pabrėžia, kad mokytis galima ir neinvestuojant didelių sumų: „YouTube pilna nemokamų mokymų, kuriuos savarankiškai perklausius, galima susimokėti nuo 200 iki 500 eurų ir išlaikyti sertifikato egzaminą.”

 

IT saugumo specialistų paklausa 2025: kodėl verta keisti karjerą?

 

„Situacija su saugumu organizacijose šiandien yra sudėtinga, ir tai yra pasaulinė tendencija”, – pabrėžia Tadas. 

 

Šiuos žodžius patvirtina ir statistika – ESET Lietuva kibernetinio saugumo apžvalga rodo, kad net 85% didžiųjų Lietuvos įmonių planuoja didinti investicijas į kibernetinį saugumą. „Skaitmenizacija vyksta dideliu greičiu, o tai reiškia, kad auga ir kibernetinių grėsmių spektras. Specialistų trūksta, o ypač etinių įsilaužėlių srityje.”

 

Dėl šio specialistų trūkumo atsiranda unikalios galimybės karjeros keitėjams: „Įmonės nebegali sau leisti laukti „tobulo” kandidato su 10 metų patirtimi. Jos priima žmones į junior pozicijas ir pačios juos apmoko. Kai kurios organizacijos net nuomojasi saugumo ekspertus iš tokias paslaugas teikiančių įmonių.”

 

Kaip įsidarbinti IT saugume: patarimai iš pirmų lūpų

 

„Svarbiausia – parodyti darbdaviui, kad savarankiškai dedi pastangas ir jau esi nuėjęs dalį kelio”, – dalinasi Tadas. „Mes patys neseniai priėmėme į komandą kelis žmones, kurie neturėjo patirties saugume, bet buvo išsilaikę sertifikatus.”

 

„Darbdaviai ieško žmonių, kurie ne tik nori dirbti saugume, bet jau savarankiškai žengia pirmuosius žingsnius. Tai parodo motyvaciją ir pasiryžimą, o tai kartais svarbiau nei techninės žinios, kurių galima išmokti.”

 

IT karjeros mentorystė: nemokama pagalba keičiantiems profesiją

 

„Vienas svarbiausių dalykų, kurio aš pats pasigedau savo karjeros keitimo pradžioje – tai mentoriaus pagalba”, – dalinasi Tadas. „Kai keiti karjerą, labai lengva pasiklysti informacijos gausoje ar pasirinkti neteisingą kryptį. Mentorius gali ne tik patarti, kokius žingsnius žengti, bet ir pasidalinti savo klaidų pamokomis.”

 

Tadas, kuris dabar pats yra mentorius idialogue platformoje, pabrėžia mentorystės vertę: „Džiaugiuosi galėdamas padėti kitiems, kurie svarsto apie karjeros posūkį į IT ar specifiškai į kibernetinį saugumą. Žinau, kiek daug klausimų ir abejonių kyla šiame kelyje.”

 

Gera žinia norintiems keisti karjerą – idialogue platformoje prieinami daugiau nei 500+ mentorių, kurie nemokamai dalinasi savo patirtimi. „Ypač vertinga tai, kad didelė dalis mentorių dirba IT srityje”, – sako Tadas. „Tai reiškia, kad galite rasti mentorių, dirbantį būtent toje specifinėje IT srityje, kuri jus domina – ar tai būtų kibernetinis saugumas, programavimas, ar kita specializacija.”

 

Karjeros keitimas į IT saugumą: pradėk šiandien

 

Gera žinia, kad valstybė aktyviai remia IT specialistų paruošimą – per pastaruosius metus persikvalifikavimo programoms skiriamas finansavimas kasmet augo. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, vien 2023 m. šioms programoms buvo skirta 5 mln. EUR, o ateityje planuojama dar didinti investicijas į IT specialistų ruošimą, atsižvelgiant į augantį rinkos poreikį.

 

„Saugumas yra plati sritis – reikia ir kalbančių, ir tylinčių”, – baigia pokalbį Tadas. „Jei mokate bendrauti su žmonėmis – galite tapti saugumo vadybininku ar projekto vadovu. Jei mėgstate gilintis į technines detales – galbūt etinio įsilaužėlio kelias jums.

 

Jei jaučiate, kad jūsų dabartinis darbas nebepataiko į dešimtuką – gal laikas pagalvoti apie kibernetinį saugumą? Aš įrodžiau – niekada nevėlu keisti kryptį. Reikia tik ryžto ir daug drąsos žengti pirmą žingsnį.

 

O jei reikia atviro pokalbio apie karjeros keitimą į kibernetinį saugumą, visada galite su manimi susisiekti idialogue platformoje.”

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

Neringa Sendriūtė

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Sėkmės istorija
Net būnant 40–ties nevėlu keisti scenarijų: režisierės asistentės kelias į IT lyderę
Pradėjusi karjerą kino industrijoje kaip antroji režisieriaus asistentė, vėliau dirbusi šeimos versle, pardavimuose ir baldų pramonėje, sulaukusi beveik keturiasdešimties idialogue mentorė Laura Binish stovėjo prieš didžiulį iššūkį – ar išdrįs visiškai pakeisti savo karjeros kelią ir žengti į nežinomą IT pasaulį? 
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Nuo chaoso iki sistemos: kaip revoliucionuoti darbuotojų įvedimo procesą?
Pradžioje buvo chaosas. Turėjome žmonių, kurie buvo atsakingi už naujokų įvedimą, bet visa sistema egzistavo tik jų galvose. Kai ateidavo naujas darbuotojas, tekdavo improvizuoti kaip džiazo koncerte. Problemos buvo akivaizdžios – sergantys ar atostogaujantys darbuotojai, degantys darbai, informacijos perdavimo iškraipymai.
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Sėkmės istorija
Mentorystės galia: kaip „Nord Security“ mentorystės programa ugdo ateities lyderius
Styvas Džobsas padėjo Markui Zuckerbergui ugdyti lyderystės įgūdžius ir inovacijų viziją, o Warrenas Buffettas – Billui Gatesui tobulinti strateginį mąstymą ir finansinius sprendimus. Abi šios mentorystės rodo, kaip svarbu turėti išmintingus patarėjus, kurie ne tik nukreipia tinkama linkme, bet ir padeda pasiekti didžiausią karjeros potencialą.
Skaityti toliau