Giedrė Žentelytė Linkienė

2022.10.31

5 klaidos, kurių reikėtų vengti keičiant karjerą

Pakeisti karjeros kryptį ir pradėti dirbi tai, ką nori, nėra paprasta, – sako idialogue Mentorė Giedrė Žentelytė-Linkienė.

 

Dažniausiai tai tampa tikru gyvenimo iššūkiu, nes šis pokytis reiškia tartum perėjimą į kitą karjeros lygmenį, kai keičiasi ne tik savirealizacijos galimybės, asmeninės laisvės ribos, bet ir auga atsakomybė, kurią pats prisiimi.

Nėra pokyčių, kuriuos patirdami, nedarytume klaidų ar nesutiktume kliūčių, tačiau kiekvienam pokyčiui galima pasiruošti ir nusiteikti taip, kad permainas išgyventume pozityviai, su smalsumu ir turėtume rezultatą, kuriuo galėtume džiaugtis.

Keliaudama karjeros pokyčių keliu, išgyvenau ne vieną nusivylimo savimi ar nerimo dėl nesaugios ateities momentą, tačiau išmoktos pamokos leido vis aukščiau pakelti galvą ir suvokti, kad jeigu tik leidi sau klysti, vertini bet kokias savo pastangas ir mažus kasdienius žingsnius priimi ne kaip suprantamą dalyką, o kaip asmeninį pasiekimą, karjeros galimybių laukas po truputį pražįsta ryškiausiomis spalvomis.

 

Šiandien noriu pasidalinti 5 pagrindinėmis klaidomis, kurios gali stabdyti jūsų karjeros pokytį ir neleisti džiaugtis nuostabia gyvenimo kelione. Žinojimas apie jas, tikiuosi, suteiks daugiau aiškumo ir pasitikėjimo, kuris yra taip reikalingas paliekant „ramų oustą“.

 

Taigi, pirmoji klaida: NESIREMKITE VIEN TURIMA PATIRTIMI IR SAVO CV.

Keičiant karjerą ar darbą, CV įprasta laikyti pagrindiniu dalyku, galima sakyti „pradžios tašku“. Juk visa darbo paieškos industrija remiasi kandidatų patirtimi, nurodyta „gyvenimo aprašymuose“. Bet jeigu viskas, ko reikia ateities darbui, būtų mūsų CV, mes neturėtume problemų susirandant savo svajonių darbą.

Jei anksčiau dirbote tai, kas jums tikrai patinka, jūsų patirtis gali tapti įkvėpimo šaltiniu žengiant sekantį žingsnį karjeroje, tačiau jei norite kažko visai kito ir naujo, reikės pažvelgti kiek plačiau ir toliau bei palikti savo komforto zoną.

Štai ką galite padaryti, kad praplėstumėte savo akiratį darant sekantį pasirinkimą:

– Pradėti galima nuo prisiminimo, ką labiausiai mėgote daryti dar tada, kai neturėjote savo CV. Ką veikdamas būdavote laimingiausias tuo metu, kai dar buvote vaikas? Pvz., jei būdamas vaikas ar paauglys turėjote hobi ar labai mėgstamą veiklą, tačiau dėl to, kad kažkas pasakė, jog tai nėra praktiška ar „iš to gyvenime negyvensi“, dabar kaip tik turėtumėt pergalvoti tai.

– Gal yra veiklų ar darbų, kuriuos daro kiti žmonės ir jums tai be galo patinka ir traukia?

– Pagalvokite, kokius straipsnius, internetines svetaines, blogus nuolat skaitote ir kokiomis temomis domitės ir kodėl?

 

Antroji klaida: PER DAUG MĄSTYMO IR GALVOJIMO.

Mąstymas yra puikus dalykas. Ir svarbus. Skirti laiko savo įgūdžių, kompetencijų, norų ir aistrų apgalvojimui yra esminis dalykas atrandant, ką norite dirbti ateityje. Bet karjeros pokyčiuose mąstymas ir veiksmas visada turi eiti koja kojon.

Galite dienų dienas praleisti galvodami apie karjeros keitimą, tačiau kai norėsite įkvėpti „šviežio oro“, pasirodys, kad vis dar esate tame pačiame darbe (na, nebent jus per tą laiką atleistų, kas kartais tampa nuostabia proga viską pradėti iš naujo).

Nuolatinis galvojimas paprastai įsuka į „užburtą ratą“, kuriame „verdame“ norėdami pasenusią informaciją pakeisti naujomis idėjomis. Tačiau karjeros keitimas yra AKTYVI KELIONĖ.

Todėl kartais iš pirmo žvilgsnio nelogiški ar stebinantys įvykiai detalė po detalės susidėlioja į bendrą vaizdą ir jūs pajuntate, kad jau keliaujate savo vizijos link.

Taigi, padarykite savo kelionę į naują karjerą kiek įmanoma įdomesne ir pilna nuotykių. Kuo daugiau naujos informacijos turėsite galvoje, tuo mažiau joje liks abejonių.

Perkelkite save į naują ir įkvepiančią aplinką (galbūt kol kas virtualiai, bet tai juk laikina). Pasikalbėkite su įdomiais žmonėmis. Išbandykite naujus dalykus. Padarykite, kad jūsų karjeros pokytis vyktų realiame pasaulyje, o ne jūsų galvoje.

 

Trečioji klaida: VIENIŠUMAS arba VISKĄ DARYSIU VIENAS.

Pakeisti karjerą ar darbą nėra jau taip paprasta. Tai tikrai nemenkas iššūkis: psichologine, emocine ir dažniausiai finansine prasme.

Bandymas visa tai padaryti vienam gali tapti gąsdinančia patirtimi. Ir tuomet yra labai lengva „paskęsti“ įvairiausiose abejonėse ir pasiduoti. Todėl nepaprastai svarbu yra apsupti save žmonėmis, kurie jus palaiko.

Kas tai bebūtų, draugai, šeima, bendradarbiai ar bendruomenė „on-line“. Visada turėjimas šalia žmonių, kurie paskatina, pataria ar ištiesia pagalbos ranką, kai reikalai nevyksta taip, kaip norėtumėt, suteikia tikėjimo ir tikrai palengvina procesą.

Dar viena galimybė palengvinti ar net paspartinti kelionę – susisiekti ir susibendrauti su kitais žmonėmis, kurie taip pat yra karjeros pokyčių kelyje ir supranta, ką jūs patiriate. Visada yra geriau, kai turite bičiulių, su kuriais galite pasidalinti savo idėjomis, gauti grįžtamąjį ryšį arba įsipareigoti atlikti tam tikrus veiksmus.

 

Ketvirtoji klaida: PRISIRIŠIMAS PRIE SAUGUMO.

Jūs esate susigyvenęs su savo karjera. Žinote ją „skersai-išilgai“. Ilgus metus dirbote, kad pasiektumėte tai, ką turite ir dėl to esate gerbiamas. Turite draugų savo darbe. Kol dirbate, esate finansiškai saugus. O dabar svartote, kaip visą tai palikti.

(O, Dieve, kiek visokių jausmų verda krūtinėje, kai apie tai pagalvoju, nes buvau šioje situacijoje!!)

Jūs galite nekęsti savo darbo. Galite šlykštėtis vadovų elgesiu ar sprendimais. Nuolat jausti nerimą viduje, nes aplinkai, kurioje esate, tiesiog kyla natūralus pasipriešinimas… Tačiau tuo pačiu jūs turite didžiulius inkarus, kurie gali jus laikyti tame pačiame taške metų metus.

Kad pradėtumėt keisti savo karjeros kryptį, turite rasti būdų nutraukti tą inerciją ir pradėti judėti link savo tikslo – karjeros, kuria džiaugiatės ir kurią mylite. Paprastai tai yra mažyčiai, bet pastovūs žingsneliai į priekį… O ne didžiuliai gąsdinantys šuoliai, kurie gali jus tiesiog „paralyžuoti“.

Tad sąmoningai pastebėkite, ar „neįkrentate“ į inercijos būseną, o jei taip ir yra, priminkite sau viso to kainą. Jūsų ateitis padėkos jums už tai.

 

Ir penktoji klaida: „VIDINIŲ BALSELIŲ“ KLAUSYMAS.

Viena pavojingiausių klaidų, kurią galite padaryti keisdami karjerą, yra bandymas numatyti, kaip reikalai susiklostys ateityje. Tai yra galvojimas apie rezultatą, kuris dar neįvyko. Ar kada pastebėjote, kad pavyzdžiui, svarstote kokią tai labai įdomią jums idėją ir po akimirkos jūsų galvoje jau sukasi kokių dešimt priežasčių, kodėl ta idėja gali neveikti? Tai jau jūsų „vidiniai balseliai“ reiškiasi.

Karjeros pokytis – nepamirštamas gyvenimo nuotykis (taip ir nusiteikite). Jis reikalauja išbandyti dalykus, apie kuriuos iki šiol gal net nesvajojote, pasikalbėti su žmonėmis, kurių niekada iki šiol nebuvote sutikęs ir atrasti galimybes, apie kurias neturėjote jokio supratimo ir gal net galvojote, kad jos neegzistuoja.

Svarbiausia yra tai, kad jis reikalauja TIKĖTI, kad karjera, kurią mylite, tikrai yra įmanoma. Kad padarytumėte visus šiuos dalykus, turite nuvyti į šalį visus įsitikinimus, varžančius jūsų judėjimą į priekį. Ignoruoti visus „balselius“ savo galvoje, pasakojančius, kaip „tai neįmanoma“. Ir vis tiek daryti.

 

P.S. nori su Giedre pabendrauti daugiau šia ar kitomis panašiomis temomis? Kviesti Giedre mentorystei gali čia.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

Giedrė Žentelytė Linkienė

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Kai darbo skelbimų portalų nebepakanka
Dažnai susiduriame su situacijomis, kuomet darbdaviai neatsako į išsiųstą kandidato gyvenimo aprašymą (CV) ir palieka mus nežinioje. Dažnas kandidatas tuomet svarsto, ar vertėtų nuleisti rankas ir darbo ieškoti kitoje įmonėje, ar visgi belstis į norimų darbdavių duris yra ne tik leistina, bet ir sveikintina.
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Mokymai
Kaip carVertical suprato, kad jų organizacijai reikia mentorystės?
Versle, kaip ir automobilių lenktynėse – labai svarbus komandinis darbas, todėl augimo rekordus ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje mušanti „carVertical“ organizacija jau spėjo pritaikyti mentorystės programą savo įmonės viduje. Nors dažnai svarstoma, kada šis įrankis įmonėms gali atnešti daugiausia naudos, tai puikus pavyzdys, kad mentorystė pritaikoma tiek ir augančioms, tiek ir brandžioms organizacijoms. 
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Mentorystė per bendradarbiavimą: kaip įmonių grupė skatina talentų vystymą ir bendradarbiavimą?
Skirtingai nei fiziniai mokymai, kurie dažniausiai yra trumpalaikiai ir skirti konkrečioms žinioms įgyti, mentorystė yra ilgalaikis procesas. Tai leidžia darbuotojams palaipsniui augti ir pritaikyti įgytas žinias realiose darbo situacijose, nuolat gaunant mentoriaus palaikymą. Šiame straipsnyje kartu su įmonių grupės atstovu Domu Šilenskiu neriame į programos ypatumus, pamokas ir vertę ne tik darbuotojams, bet ir visai Zabolis Partners grupei.
Skaityti toliau