Neringa Sendriūtė

2025.01.31

Trečdalis pasiduoda: kodėl pinigai yra prasta motyvacija keisti karjerą?

„Įdomu stebėti, kaip žmonės po dešimties metų medicinos studijų nusprendžia pereiti į duomenų analitiką”, – sako vienas aktyviausių idialogue platformos mentorių ir Surfshark duomenų inžinerijos vadovas Tomas Ivanaitis. Jis pastebi įdomią tendenciją – beveik pusė jo mentee ateina iš medicinos srities.

 

IT sritis tapo savotišku pažadu geresniam gyvenimui, ypač tiems, kurie jaučiasi nepakankamai įvertinti savo dabartinėje profesijoje. „Nors toks sprendimas gali atrodyti netikėtas, dažniausiai jį lemia finansiniai motyvai”, – pastebi T. Ivanaitis. 

 

Kaip vienas geriausių duomenų srities mentorių Lietuvoje, šiame straipsnyje Surfshark inžinerijos vadovas dalijasi įžvalgomis apie profesijos keitimo motyvus, proceso realijas ir mentorystės vaidmenį šiame kelyje.

 

Pirma kliūtis: klaidingi įsivaizdavimai 

 

Dažnai karjeros keitimo kelionė prasideda nuo neišpildytų lūkesčių, kuriuos lemia klaidingas profesijos suvokimas. „Dažnai žmonės įsivaizduoja, kad duomenų analitiko darbas apsiriboja gražių grafikų kūrimu”, – sako T. Ivanaitis. – „Tačiau realybėje tai daug sudėtingesnis techninis darbas, reikalaujantis gilių žinių apie duomenų paruošimą ir apdorojimą”.

 

Šis nesupratimas apie realų darbo pobūdį neišvengiamai veda prie pirmųjų nusivylimų. T. Ivanaitis pabrėžia, kad sėkmingiems specialistams reikia daug daugiau nei bazinių įgūdžių: „Būtina suprasti matematikos ir statistikos principus, mokėti programuoti ir turėti stiprius analitinius įgūdžius”. Būtent čia prasideda tikrasis išbandymas – kai teorinės žinios susiduria su praktiniais iššūkiais.

 

Realybės testas: kai teorija susitinka su praktika

 

Susidūrus su realybe, pirmasis šokas dažnai būna finansinis. „Svarbu suprasti, kad karjeros keitimo pradžioje atlyginimas gali būti net mažesnis nei dabartinėje pozicijoje”, – aiškina T. Ivanaitis. – „Tai laikinas, bet neišvengiamas karjeros keitimo etapas”.

 

Pereinamasis laikotarpis tampa dvigubu iššūkiu – tenka susitaikyti ne tik su mažesniu atlyginimu, bet ir įveikti psichologinį spaudimą. „Tenka įrodyti savo vertę naujoje srityje, konkuruoti su jaunesniais kolegomis, kurie jau turi patirties, ir nuolat mokytis naujų technologijų”, – pasakoja mentorius.

 

Motyvacijos banga: nuo entuziazmo iki realybės

 

Būtent šiame etape išryškėja tikroji motyvacijos reikšmė. Per tris mentorystės mėnesius, su reguliariais mėnesiniais susitikimais, aiškiai matosi motyvacijos bangavimas. 

 

„Pirmose mentorystės sesijose matau didžiulį užsidegimą ir norą viską išmokti”, – dalinasi T. Ivanaitis. – „Tačiau antroje sesijoje dažnai pastebiu, kad entuziazmas blėsta, atsiranda pasiteisinimų dėl užimtumo ir kitų prioritetų. Trečioji sesija dažnai net nebeįvyksta, nes žmonės supranta, kad nėra pasiruošę tokiam rimtam žingsniui”.

 

Šis motyvacijos kritimas nėra atsitiktinis – jis sutampa su momentu, kai žmonės pradeda suvokti realų darbo sudėtingumą ir reikalingų pastangų mastą. Kai kurie nuleidžia rankas susidūrę su pirmaisiais techniniais iššūkiais, kiti pasiduoda supratę mokymosi apimtis. Tačiau, kaip pastebi mentorius, būtent šis laikotarpis yra lemtingas – jis atskleidžia, kas turi pakankamai vidinės motyvacijos tęsti pradėtą kelią.

 

Sėkmės istorijos: kai užsispyrimas virsta rezultatais

 

Nepaisant visų iššūkių, T. Ivanaitis mato ir daug sėkmės istorijų. „Itin motyvuoti žmonės sugeba pakeisti karjerą net per tris mėnesius mentorystės programos metu”, – teigia jis. Šiuos žmones išskiria ne tik aiškus tikslas, bet ir konkretūs veiksmai tikslui pasiekti.

 

„Sėkmingiausi karjeros keitėjai dažnai turi projektų portfolio dar prieš gaudami pirmąjį darbą – jie kuria asmeninius projektus, dalyvauja hakatonuose, prisideda prie atvirojo kodo projektų”, – pasakoja T. Ivanaitis. Šie žmonės suvokia, kad teorinių žinių nepakanka – reikia praktinės patirties ir realių projektų.

 

Mentoriaus vaidmuo: veidrodis, ne pagalvė

 

Šiame sudėtingame kelyje mentoriaus vaidmuo tampa ypač svarbus, tačiau ne tokiu būdu, kokio dažnai tikimasi. 

„Mano, kaip mentoriaus, užduotis nėra guosti ar motyvuoti”, – pabrėžia T. Ivanaitis. – „Svarbiausia – suteikti realų vaizdą apie profesiją ir įrankius, reikalingus sėkmingam karjeros pokyčiui. Viena esminių mentoriaus funkcijų – padėti žmogui suprasti, ar jis tikrai to nori”.

 

T. Ivanaitis savo mentorystės programoje teikia labai konkrečias rekomendacijas: „Aš aiškiai nurodau, kokius įrankius reikia įvaldyti, kad gautum darbą duomenų srityje. Mano požiūris praktiškas – dalinuosi patirtimi apie įsidarbinimo procesą standartinėse įmonėse ir žinau, ko reikia norint sėkmingai pradėti karjerą šioje srityje.”

 

Tikroji karjeros keitimo sėkmės formulė

 

T. Ivanaičio patirtis atskleidžia, kad sėkmingas karjeros keitimas reikalauja daugiau nei finansinės motyvacijos. Reikalingas realus suvokimas apie naują profesiją, tvirtas pasiryžimas mokytis ir aiškus tikslas, kuris išliktų net ir susidūrus su iššūkiais.

 

Nors finansinė nauda dažnai būna pradinis postūmis keisti karjerą, ilgalaikė sėkmė priklauso nuo gebėjimo atrasti vidinę motyvaciją ir aistrą naujai profesijai. Kaip pastebi T. Ivanaitis, tie, kurie sėkmingai pakeičia karjerą, dažniausiai atranda, kad pinigai tampa tik vienu iš daugelio privalumų, o tikrasis pasitenkinimas kyla iš profesinio augimo ir prasmingo darbo.

 

P.S. jei Tomą norėtum pakviesti būti tavo mentoriumi, su juo susisiekti gali čia.

 

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

Neringa Sendriūtė

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Kai darbas spaudžia: mentorės patarimai kaip nelikti be „nervų”?
„Aš pati asmeniškai patyriau momentų, kai atrodė, kad viskas klostosi puikiai, viską spėju, klientai patenkinti, bet tiesiog pradėjau alpti darbo vietoje”, – atvirai dalijasi Klaudija. „Praeini pro visus geriausius gydytojus, niekas nieko neranda. Kol galiausiai vienas gydytojas klausia: „Ar patiriate didelį stresą darbe?” O tau norisi tiesiog atsakyti: „O ar ne visi?”
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Grįžimas į darbą po motinystės: laukiantys iššūkiai ir patarimai
Ilgą laiką praleidus namie, dažnai moteriai atrodo, kad ji viską pamiršo bei atsiliko nuo rinkos tendencijų. „Nė velnio, nes čia taip pat kaip išmokti važiuoti dviračiu. Sėdi ir važiuoji”, – būgštavimus nuramina Agnė. „Svarbu kelti sau realius lūkesčius. Jei įtikinėsime save, kad per metus ar dvejus viską pamiršome, pačios sau uždarysime duris. Tačiau grįžimas į darbą – tiesiog dar vienas pokytis, prie kurio reikia priprasti. 
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Mentorystė ir kasdienė disciplina: kaip sėkmingai pakeisti karjerą?
Kai idialogue mentee Dominyka Lamauskaitė rytais skubėdavo į darbą biure, ji jau žinojo – tai ne jos galutinė stotelė. Kažkur giliai viduje kirbėjo jausmas, kad gyvenime turėtų būti kažkas daugiau. Kažkas, kas leistų jai pasijausti savo vietoje. „Dirbau su dokumentais, su agentais... Tai buvo pirmas rimtesnis darbas, kur kiekvieną dieną 8 valandas praleisdavau ofise, – prisimena Dominyka, – bet jau tada žinojau, kad tai nebus mano viso gyvenimo karjera.”
Skaityti toliau